Wynajem samochodów – czy to się opłaca?

W dzisiejszych czasach, samochód jest tak ogólnodostępnym środkiem komunikacji, że praktycznie w każdej rodzinie znaleźć można przynajmniej jedno auto. Ceny najtańszych samochodów używanych są bardzo niskie i już za kilkuset złotych można stać się posiadaczem pojazdu. Czy w związku z tym wypożyczalnie samochodów tracą na zainteresowaniu klientów?

Tak naprawdę można mówić dopiero o prawdziwym rozkwicie tej branży, gdyż z usług wynajmu samochodów korzystają nawet posiadacze własnego środka transportu. W jakich okolicznościach najbardziej się opłaca wynajem samochodów z wypożyczalni, na rzecz rezygnacji z podróży swoim autem?

Krótkoterminowy wynajem samochodów

Z opcji wynajmu krótkoterminowego warto skorzystać, jeżeli jesteśmy w podróży, a potrzebujemy środka komunikacji, żeby móc się swobodnie poruszać w nowym miejscu. Z takiej możliwości często korzystają osoby, które przyjechały na wakacje i nie posiadają swojego samochodu. Wypożyczalnie aut oferują możliwość odbioru lub podstawienia wybranego modelu samochodu na lotnisko lub dworzec kolejowy, dzięki czemu nie musimy szukać ofert wynajmu w nieznanym mieście. Dla dodatkowej wygody, auta mogą być wyposażone w nawigację GPS, która ułatwia poruszanie się ulicami. Wynajem krótkoterminowy sprawdzi się też w sytuacji konieczności serwisowania własnego pojazdu lub naprawy powypadkowej.

Wynajem samochodów krótkoterminowy, w zależności od wybranego modelu auta może być dużo korzystniejszy niż dojazd własnym autem. Zaś wypożyczalnie często dostosowują warunki cenowe do konkretnych potrzeb klientów.

Długoterminowy wynajem samochodów

Opcja wynajmu długoterminowego jest często porównywana do tradycyjnego leasingu. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które w danym momencie nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego auta lub wzięcie kredytu na jego sfinansowanie. Długoterminowy wynajem samochodów na czas określony często pozwala na zawarcie elastycznej umowy, na indywidualnych warunkach wynegocjowanych pomiędzy klientem a wypożyczalnią. Ta forma wynajmu różni się od leasingu tym, że po upływie terminu określonego w umowie, klient może zwrócić aut lub przedłużyć jego użytkowanie o kolejny okres. Wynajem długoterminowy jest oferowany na dużo korzystniejszych warunkach niż krótkoterminowy, a ceny są znacznie niższe, dzięki czemu takie rozwiązanie staje się bardziej opłacalne. Często okazuje się, że miesięczny koszt użytkowania wynajmowanego pojazdu jest niższy niż suma wydatków, jakie normalnie musielibyśmy ponieść przy własnym samochodzie.

Dodatkowe koszty naliczane za wynajem samochodów?

Chociaż podpisując umowę z wypożyczalnią samochodów, mamy jasno określone warunki wynajmu, czasem trzeba również doliczyć dodatkowe koszty eksploatacyjne auta. Dobre firmy oferujące wynajem samochodów, w przypadku długoterminowego użytkowania, rezygnują z naliczania tych kosztów, jednak warto dobrze zapoznać się z treścią umowy decydując się na wypożyczenie pojazdu. W podstawowej cenie zazwyczaj zawarte jest ogólne użytkowanie auta oraz opłaty związane z trwaniem umowy. W kosztach dodatkowych mogą znaleźć się opłaty z tytułu:

  • Przekroczenia limitu kilometrów, o ile takowy istnieje w umowie
  • Dodatkowego ubezpieczenia pojazdu
  • Użytkowania auta poza granicami kraju
  • Dowozu i odbioru auta z ustalonego przez klienta miejsca

Wynajem samochodów to ciekawa opcja dla tych, którzy potrzebują własnego środka komunikacji na określony czas. Wypożyczalnie aut często prześcigają się w ofertach. Dlatego warto skorzystać z usług firmy, która posiada jak najkorzystniejsze warunki wynajmu, a także flotę nowoczesnych modeli aut do wyboru.